hej alle
jeg er i problemer med indtastning gps kordinater (wgs84:decimaler).
jeg prøver at indtaste følgende kordinater: Latitude:45.2767976, Longitude:14.2426144. på enheden (discover media, mib 2,5) går jeg ind i navi og finder frem til hvor decimalerne er for angivning af destination. MEN når jeg taster 45.27.679 det kan jeg ikke de sidste 3 cifre "går" kun til 5 ? ligeledes på længdegrader, WTF, til info har jeg fået kordinaterne af novasol til afhentning af nøgle til lejlighed i kroatien.
jeg har prøvet i google maps med kordinaterne uden held. og ringer self til novasol imorgen og dobbeltjekker rigtigheden af kordinaterne,
(hvad er der i vejen med en adresse med blokbogstaver.)
hjælp til indtastning af kordinater gps
-
- Nyt medlem
- Indlæg: 161
- Tilmeldt: 13. jan 2019, 19:34
- Geografisk region: København
- VCDS ejer: Nej
- Geografisk sted: zoologisk have
- Has thanked: 24 times
- Been thanked: 38 times
hjælp til indtastning af kordinater gps
2022 bmw 330e touring (konebil)
2022 ford transit høj, pissegrim men den er gratis. (firmabil)
2022 ford transit høj, pissegrim men den er gratis. (firmabil)
- Monze1980
- Medlem
- Indlæg: 1364
- Tilmeldt: 17. jan 2013, 21:31
- Geografisk region: Midtjylland
- VCDS ejer: Ja
- Has thanked: 388 times
- Been thanked: 472 times
hjælp til indtastning af kordinater gps
https://www.latlong.net/c/?lat=45.276798&long=14.242614hoejfed skrev:hej alle
jeg er i problemer med indtastning gps kordinater (wgs84:decimaler).
jeg prøver at indtaste følgende kordinater: Latitude:45.2767976, Longitude:14.2426144. på enheden (discover media, mib 2,5) går jeg ind i navi og finder frem til hvor decimalerne er for angivning af destination. MEN når jeg taster 45.27.679 det kan jeg ikke de sidste 3 cifre "går" kun til 5 ? ligeledes på længdegrader, WTF, til info har jeg fået kordinaterne af novasol til afhentning af nøgle til lejlighed i kroatien.
jeg har prøvet i google maps med kordinaterne uden held. og ringer self til novasol imorgen og dobbeltjekker rigtigheden af kordinaterne,
(hvad er der i vejen med en adresse med blokbogstaver.)
Kan det ikke passe?
Sent from my iPad using Tapatalk
- Skoda Enyaq 80 iV Sportline, 07/22
-
- Nyt medlem
- Indlæg: 161
- Tilmeldt: 13. jan 2019, 19:34
- Geografisk region: København
- VCDS ejer: Nej
- Geografisk sted: zoologisk have
- Has thanked: 24 times
- Been thanked: 38 times
Re: hjælp til indtastning af kordinater gps
Bingo. MEN hvorfor kan jeg ikke indtaste dem i navi’en, er det formatet der ikke er rigtigt i navi, (skal være wsg84).
2022 bmw 330e touring (konebil)
2022 ford transit høj, pissegrim men den er gratis. (firmabil)
2022 ford transit høj, pissegrim men den er gratis. (firmabil)
- Monze1980
- Medlem
- Indlæg: 1364
- Tilmeldt: 17. jan 2013, 21:31
- Geografisk region: Midtjylland
- VCDS ejer: Ja
- Has thanked: 388 times
- Been thanked: 472 times
Re: hjælp til indtastning af kordinater gps
(fisk)hoejfed skrev:Bingo. MEN hvorfor kan jeg ikke indtaste dem i navi’en, er det formatet der ikke er rigtigt i navi, (skal være wsg84).
Sent from my iPad using Tapatalk
- Skoda Enyaq 80 iV Sportline, 07/22
-
- Nyt medlem
- Indlæg: 161
- Tilmeldt: 13. jan 2019, 19:34
- Geografisk region: København
- VCDS ejer: Nej
- Geografisk sted: zoologisk have
- Has thanked: 24 times
- Been thanked: 38 times
Re: hjælp til indtastning af kordinater gps
19 (nummer nitten)
2022 bmw 330e touring (konebil)
2022 ford transit høj, pissegrim men den er gratis. (firmabil)
2022 ford transit høj, pissegrim men den er gratis. (firmabil)
-
- Nyt medlem
- Indlæg: 161
- Tilmeldt: 13. jan 2019, 19:34
- Geografisk region: København
- VCDS ejer: Nej
- Geografisk sted: zoologisk have
- Has thanked: 24 times
- Been thanked: 38 times
Re: hjælp til indtastning af kordinater gps
ok løsningen er fundet, omend lidt krøllet måde og indtaste kordinater på. : hvis du får angivet kordinater i WGS84 format, skal du gå ind på denne hjemmeside https://www.latlong.net/c/?lat=45.276798&long=14.242614 angivet af monze1980 (tak for det ). der indtaster du kordinater i Longitude og latitude (WGS84) og nederst på siden ser du en boks.
de kordinater der står i de nederste 2 felter( DMS) de kordinater skal du indtaste i din navi i din bil. NEMT IKK.
2022 bmw 330e touring (konebil)
2022 ford transit høj, pissegrim men den er gratis. (firmabil)
2022 ford transit høj, pissegrim men den er gratis. (firmabil)
-
- Medlem
- Indlæg: 607
- Tilmeldt: 4. mar 2010, 17:15
- Geografisk region: Vestjylland
- VCDS ejer: Nej
- Geografisk sted: Varde
- Has thanked: 147 times
- Been thanked: 147 times
Re: hjælp til indtastning af kordinater gps
Eller man tager en skibsføreruddannelse og omregner i hånden......
Kunne da godt have brugt den side i fordums dage
Sent from my iPhone using Tapatalk
Kunne da godt have brugt den side i fordums dage
Sent from my iPhone using Tapatalk
2018 Volvo V90 D4 Inscription
2022 Polestar 2 Long Range Single Engine
2022 Polestar 2 Long Range Single Engine
- Monze1980
- Medlem
- Indlæg: 1364
- Tilmeldt: 17. jan 2013, 21:31
- Geografisk region: Midtjylland
- VCDS ejer: Ja
- Has thanked: 388 times
- Been thanked: 472 times
Re: hjælp til indtastning af kordinater gps
Vildt nok det er sådan en omvej der skal tages for at få det ind i bilens gpshoejfed skrev:ok løsningen er fundet, omend lidt krøllet måde og indtaste kordinater på. : hvis du får angivet kordinater i WGS84 format, skal du gå ind på denne hjemmeside https://www.latlong.net/c/?lat=45.276798&long=14.242614 angivet af monze1980 (tak for det ). der indtaster du kordinater i Longitude og latitude (WGS84) og nederst på siden ser du en boks. de kordinater der står i de nederste 2 felter( DMS) de kordinater skal du indtaste i din navi i din bil. NEMT IKK.
Godt du fandt ud af det
Sent from my iPad using Tapatalk
- Skoda Enyaq 80 iV Sportline, 07/22